Ustav Republike Hrvatske dijeli poluge vlasti na zakonodavnu i izvršnu, dakle Sabor RH i Vladu RH. Također propisuje da se premijer bira, ali i smjenjuje u Saboru RH od strane zastupnika, izabranih predstavnika građana.
Ako krenemo iz tih nepobitnih postavki državnog ustroja Republike Hrvatske zaključak tko je kome nadređen postaje jednoznačan.
Unatoč tome Predsjednik Vlade Andrej Plenković u svojim izjavama uporno nastoji uvjeriti javnost kako je on, šef Vlade RH stolujući u Banskim dvorima automatski stekao i sva prava sukladna nazivu zgrade.
Vratimo se tako aktualnim egzibicijama vodećih političara i premijera Plenkovića koji u ime Vlade decidirano tvrdi kako Sabor nema zakonsku osnovu, njemu, pa tako ni Vladi predlagati smjenu Glavnog državnog odvjetnika jer je ovlast Vlade da predlaže, a Sabora da bira. Zvuči naoko logično, ali nije. Sabor, kao i svi drugi ima zakonsko pravo predlagati Vladi RH što god hoće.
Jel' uopće nekom bitno ako dojam koji ima ta izjava dati odgovara više nazivu zgrade u kojoj je smještena Vlada, Banskim dvorima nego ustavnoj definiciji Vlade RH, moram se pitati.
Rezimirajmo:
-Ne postoji zakonska neosnovanost za slanje prijedloga iz Sabora Vladi. Sabor može predložiti bilo što i bilo kome, kao i raspravljati o bilo čemu.
-Vlada ne mora prihvatiti prijedlog o smjeni glavnog državnog odvjetnika, no svakako mora odgovoriti Saboru koji ju bira. Tko bira taj je i nadređen - Sabor je stoga nadređen Vladi, a ne obrnuto.
Sabor RH ne može narediti Vladi da predloži smjenu državnog odvjetnika, samo predložiti no ono za što je sigurno zakonski ovlašten je:
- Sabor može promijeniti Ustav i zakon o izboru državnog odvjetnika i
- Sabor može smjeniti Vladu RH i premijera, a može se i samoraspustiti
To je zakonska ovlast Sabora RH, no ne i stvarna mogućnost sa zastupnicima koje smo izabrali.
S drugim i drugačijim zastupnicima u Saboru prijedlozi Sabora Vladi bili bi praktično naredba, a ovako su samo još jedna kerefeka SDPa i oporbe poslani na volej premijeru Andreju da zabije ustavnu demokraciju u kut zaborava.
***
tautologija (grč. ταυτολογία: ponavljanje, iznova rečeno), pojam koji u logici označuje sud s istim subjektom i objektom, ali i ponavljanje suda umjesto iznošenja dokaza.