Kako bi približili temu korisnicima pokušat ćemo jasno definirati pojmove održivog razvoja i pomorskog dobra u kontekstu zaštite prirode i okoliša.
Definicija održivog razvoja podrazumijeva dva na prvi pogled kontradiktorna cilja, gospodarski razvoj i očuvanja prirode i okoliša kao temelja očuvanja zdravlja čovjeka. Svaka gospodarska djelatnost čovjeka na neki način čini štetu prirodi i okolišu, od mehaničkog utjecaja odnosno pripreme terena za izgradnju do emisije raznih štetnih tvari otpadnim komunalnim ili industrijskim vodama pa do ispuštanja štetnih tvari u atmosferu. Koncept održivog razvoja u stvari je složen pojam temeljen na cilju održivosti razvoja, odnosno gospodarskog razvoja kojim se neće ugroziti priroda i okoliš, a kako bi se osigurala egzistencija budućim naraštajima. Gubitak bioraznolikosti prijetnja je našim prehrambenim sustavima i ugrožava sigurnost opskrbe hranom i našu prehranu. Bioaktivne tvari mnogih organizama koriste se u medicini. Treba istaknuti i da više od polovine svjetskog BDP-a ovisi o prirodi (bioraznolikost). Bioraznolikost je ključna i za sigurnost opskrbe hranom u EU-u i svijetu.
Pet je glavnih izravnih uzroka gubitka bioraznolikosti – promjene u korištenju zemljišta i mora, prekomjerno iskorištavanje resursa, klimatske promjene, onečišćenje i invazivne strane vrste koje dovode do brzog nestajanja prirode. Tu promjenu vidimo svuda oko nas: na pomorskom dobru i na zelenim površinama uzdižu se betonski blokovi, vrste nestaju pred našim očima, a pred izumiranjem je više vrsta nego ikada prije u povijesti čovječanstva. Samo u zadnjih 40 godina svjetska populacija divljih vrsta zbog ljudskih se aktivnosti smanjila za čak 60 %1, a gotovo tri četvrtine Zemljine površine promijenjeno što direktno utječe i na bioraznolikost.
A jedno zdravlje (engl. One Health) svjetska je inicijativa i strategija širenja interdisciplinarne suradnje i komunikacije u okviru zajedničke zaštite zdravlja ljudi, životinja i okoliša. Ili slobodno možemo pojednostaviti i reći da je preduvjet zdravlja čovjeka, zdrav okoliš.
Pomorsko dobro, obalni je pojas mora i najvrijedniji prostora RH. Pomorsko dobro, opće je i javno dobro te kao takvo od osobitog interesa i pod osobitom je zaštitom RH. Pomorsko dobro, koristi se pod uvjetima propisanim Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama, NN 158/03,100/04, 141/06), a čine ga unutarnje morske vode i teritorijalno more, njihovo dno i podmorje te živa i neživa prirodna bogatstva (morski dio).
Prema Strategiji prostornog razvoja Republike Hrvatske (NN 106/2017) ) more, morska obala i otoci, vode, zračni prostor, rudno blago i druga prirodna bogatstva, ali i zemljište, šume, biljni i životinjski svijet, drugi dijelovi prirode, nekretnine i stvari od osobitog kulturnoga, povijesnoga, gospodarskog i ekološkog značenja, za koje je zakonom određeno da su od interesa za Republiku Hrvatsku i imaju njezinu osobitu zaštitu.
No,da li se u praksi osobita zaštita u cilju održivog razvoja i provodi?
Odgovor se može naći u 2. nastavku teksta koji uključuje i osvrtom na izradu elaborata ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš (OPUO elaborat) kojim bi se trebalo jasno ukazati na moguće štete po prirodu okoliš kod provedbe projekata.