Kod ovako važnih tema, odluka o kojima ovise mnogi građani, općine i gradovi bilo bi neophodno da Ustavni sud promijeni svoju praksu te omogući pristup javnosti i medijima svojim Sjednicama, jer praksa nije Poslovnik, stoga ju je još uvijek lako promijeniti.
Posebno lako jer su po ustavnom zakonu i Poslovniku Sjednice Ustavnog suda javne, što bi nam omogućilo da vidimo izlaganje suca izvjestitelja, ali i da saznamo stavove ustavnih sudaca za vrijeme obnašanja mandata, ne samo kod kandidature za posao.
Prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o lokalnim porezima koji je uputila stranka Javno Dobro zaprimljen je na Ustavnom sudu i dodjeljen na rad savjetniku kojem ne možemo znati ime, bar dok se ne promjeni odredba o tajnosti na kojoj inzistira predsjednik suda Miroslav Šeparović jer je tako u Poslovniku suda koji nije sklon mijenjati. Ili koji se ne može mijenjati makar
USud svoj Poslovnik ne tumači kao da je zakon, za razliku od Poslovnika Sabora RH.
Poslovnikom Ustavnog suda je propisano da se Poslovnik te njegove izmjene i dopune, donose dvotrećinskom većinom glasova svih sudaca (9 od 13), unatoč tome što Ustavni zakon ne poznaje takvo kvalificirano odlučivanje, već propisuje da se odluke donose većinom glasova svih sudaca (7 od 13). Na ovu bizarnu situaciju i nemogućnost izmjene Poslovnika već su upozoravali ustavni suci u izdvojenom mišljenju. No kako bilo da bilo, dok se Poslovnik ne izmijeni teško ćemo doznati ime savjetnika koji će obrađivati sve pristigle Prijedloge i Zahtjeve za ocjenom neustavnosti Zakona o lokalnim porezima u objedinjenom postupku.
Naše je demokratsko pravo da upozoravamo na ono što je prošlo u Saboru zahvaljujući dogovorenoj većini HDZ-a nije nužno u skladu s Ustavom. Uvjereni smo da će i mnogi građani, udruge ali i općine i gradovi to isto pokazati upućivanjem svojih Prijedloga i Zahtjeva za ocjenom ustavnosti. Vjerujemo kako još uvijek ima nade za opstanak institucije Ustavnog suda koji sa svojim obnovljenim sazivom može zaustaviti neustavne Zakone koje je isforsirao Andrej Plenković preko HDZ-ove ''žetonske'' većine u Saboru RH.
Predloške ''Prijedloga'' za građane i ''Zahtjeve'' za jedinice lokalne samouprave stavili smo na javno raspolaganje, a i uputili u nekoliko lokalnih jedinica. Izrađen predložak ''Zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o lokalnim porezima'' za Grad Supetar dostavili smo ovlaštenim predlagateljima dnevnog reda, te vjerujemo da će nakon pravnih konzultacija do njegovog izglasavanja uskoro doći na Sjednici Gradskog vijeća. U Malom Lošinju već se raspravljalo po prijedlogu nezavisnih vijećnika na Gradskom vijeću kojima smo također pomogli predloškom
Zahtjeva, te je upravo taj Zahtjev izglasan, a danas će biti i službeno poslan Ustavnom sudu.
Izuzetno je važno da se na Gradskim vijećima jedinica lokalne samouprave čim prije raspravi ova tema i upute Zahtjevi za ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu jer se takvi zahtjevi moraju riješiti u roku od 30 dana. Naime, gradovi i općine dužne su se uskladiti s novim Zakonom o lokalnim porezima do 28. veljače 2025. pa bi ranija odluka Ustavnog suda spriječila moguće komplikacije i štetu.