Prvi slajd izbori
ZJ slajd izbori
EM-Prvi slajd izbori
AD--Prvi slajd izbori
VM--Prvi slajd izbori
JV--Prvi slajd izbori
MZ--Prvi slajd izbori
SK--Prvi slajd izbori ML
II--Prvi slajd izbori
previous arrow
next arrow
Image by Frantisek Krejci from Pixabay-poverty-4561704_1200x600
Image by Frantisek Krejci from Pixabay-poverty-4561704_1200x600

Marjian Grakalić - Čista Kalifornija

  • preneseno sa: Slobodni radio Gornji Grad (rgg časopis)

Ne činjenje dobra nije ništa bolje od činjenja zla. Plutarh

Je li Amerika opet na rubu gladi? Mediji su danas prenijeli kako je po najnovijim službenim podacima cijena jaja u Sjedinjenim Državama dosegnula rekordnih 6.23 dolara za tucet (12 jaja). Uz to već mjesecima stižu i vijesti o tome da ne mali broj Amerikanaca gladuje, posebno u Kaliforniji. Naravno, ako se prisjetimo povijesti Kalifornije, to nije nikako ništa novo, ali je svakako iznenađujuće da je glad prisutna u modernom društvu zemlje koja slovi kao prostor obilja i neograničenih mogućnosti.

U Kaliforniji je u 19. stoljeću prilikom njenog naseljavanja zabilježen pravi ”gladomor” nad starosjediocima, Indijancima, kojima su oteti prostori na kojima su živjeli.Pretpostavlja se kako se autohtono stanovništvo Kalifornije smanjilo s oko 150.000 u 1848. na 30.000 u 1870., da bi dodatno palo na 16.000 do 1900. godine. godine. Taj veliki pad bio je uzrokovan bolešću, niskim stopama rođenih, izgladnjivanjem, ubojstvima i masovnim pokoljima. Kalifornijski domoroci, osobito tijekom zlatne groznice, bili su meta ubojstava. Pioniri i doseljenici su isto tako u to doba između 10.000 i 27.000 domorodaca odveli na prisilan rad. Država Kalifornija koristila je svoje institucije kako bi favorizirala prava bijelih doseljenika u odnosu na domoroce, Afroamerikance, Kineze i druge ne bjelačke skupine držeći ih kao građane drugog reda. Tek 2019. guverner Kalifornije Gavin Newsom ispričao se za genocid i pozvao na osnivanje istraživačke komisije kako bi se bolje razumjela tema i informirale buduće generacije.

U to doba tiskani su mediji, razne novine, kako u Americi tako i u Europi često donosile stravične vijesti o strašnim uvjetima života na pacifičkom zapadu. Posebni su tomovi posvećeni slučaju Donner Party ponekad nazivanog i Donner-Reed Party. Radi se o grupi doseljenika, pionira, koji su migrirali u Kaliforniju sa Srednjeg zapada. Njihov je vagon zbog mnoštva nesreća proveo zimu 1846.-1847. okovan snijegom u Sierra Nevadi. Grozno je bilo to što su pioniri u toj stupici pribjegli kanibalizmu. Kako bi preživjeli pojeli su tijela onih koji su podlegli gladi, bolesti ili ekstremnoj hladnoći, a dva su indijanska vodiča ubijena i pojedena. Dnevnika Patricka Breena, bilježi njegova opažanja tijekom tog događaja. Na 28. stranici zapisao je:”Gospođa Murphy je jučer ovdje rekla da je mislila da će početi jesti Milta i pojesti ga. Ne znam da je to već učinila…”

Tako je Kalifornija u novinama i svijesti ondašnjih Europljana slovila kao neka vrsta strahote, pravog pakla u kojem se nitko nije želio naći. Unatoč tome, samo iz Austro-Ugarske je između 1876. i 1910. u Ameriku iselilo 3,5 milijuna stanovnika ponajviše na Istočnu obalu i Srednji zapad. No, Kalifornija je i dalje u Carevini slovila kao mjesto pogođeno nesrećom i neimaštinom, pa je skupljana humanitarna pomoć u hrani i stvarima koja je slana brodovima u taj daleki napaćeni kraj. Tko zna hoće li to opet biti potrebno?

Kalifornija u našu literaturu ulazi zahvaljujući Augustu Šenoi koji je 1873. postao senator (vijećnik) u zagrebačkom gradskom magistratu, zadužen za odjele građevinarstva, socijale, gradskog redarstva i čistoće. Uz to bio je i pro bono sudac za prekršaje, te urednik časopisa Vienac, potpredsjednik Matice hrvatske i umjetnički ravnatelj i dramaturg Narodnog zemaljskog kazališta. .
Jednog dana dobio je kao osoba zadužena za socijalna pitanja prijavu kako na početku Mesničke ulice, u podrumu u kojem je rupa u zemljanom podu, živi jedna sirota žena sva zamazana i krastava, s malom kćerkom koja je isto tako zapuštena i jedva govori par slogova. Da bi preživjela žena se bavila prostitucijom i sitnim krađama. Šenoa se uputio u Mesničku ulicu i potom napisao bilješku: istina je. U tom podrumu u Mesničkoj živi žena u nevjerojatnoj oskudici. Bolesna je i zamazana, bavi se prostitucijom, a dijete je također bolesno i ne zna govoriti. Čista Kalifornija.

Članak prenesen s rgg (Slobodni Radio Gornji Grad)